Altın nereden alınır? Altın yatırım aracı olarak oldukça yüksek getiriler sağlayan ve pek çok kimsenin de yatırım yapmak için tercih ettiği çok popüler bir emtia ürünüdür.

Altın Nereden Alınır?
Altın Nereden Alınır?

Altına yatırım yapmak isteyen bireylerin doğal olarak önce altın alması gerekir, fakat altın en uygun nereden alınır, hangi alım yerinde fiyat marjı daha düşüktür ve güvenlidir, bu konularda pek çok insanın bilgisi yok.

Bu yazıda sizlere detaylı bir şekilde altın nereden alınır, en güvenli altın alma kanalları nelerdir, bunlardan bahsedeceğim.

Altın Nereden Alınır ?

Kuyumcular

Altın nereden alınır diye sokaktaki insanlara sorarsanız, doğrudan kuyumcular olduğunu söyleyeceklerdir. Kuyumcular, altınların alınıp satıldığı bir işyeridir ve fiziki altın alabileceğiniz tek yerdir. Eğer bir altına fiziki olarak sahip olmanız gerekiyorsa, kuyumculardan başka pek çareniz yok, fakat altını sanal veya diğer yöntemlerle almak isterseniz bunun bir yolu var.

 • Kuyumcular yalnızca fiziki altın satarlar, düğün, organizasyon, nişan ve yatırım işlemleri için uygundur.
 • Kuyumcudan aldığınız altın fiziki olduğundan, çalınma ve kaybolma riski vardır
 • Kuyumcudan aldığınız altınlarda ciddi fiyat marjları olabilir. Örneğin gramı 470 lira olan altını 480 liraya almak zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle pek mantıklı değildir.
 • Eğer sürekli altın alıp satan biriyseniz, fiziki altın almak sizin için hiç de karlı olmayacaktır.

Bankalar

Altın almanın en güvenli yolu bankalardır. Altınlarınızı bankalarda tutarsanız, çalınma ve kaybolma gibi risklere sahip olmazsınız, fakat altınınızı kuyumcudan alırsanız veya bankadan fiziki olarak altın alırsanız yine çalınma ve kaybolma riskine karşı varlıklarınızı koruyamazsınız.

 • Bankada altın alım ve satımı için fiyat marjı çok azdır, bu nedenle alım satım için kullanılacaksa en uygun yerdir.
 • Fiziki açıdan bir altın varlığınız yoktur ve bir altın satın almamış olursunuz, bu nedenle kaybedecek bir altınınız da olmaz.
 • Bankaya yatırdığınız altınların bir kısmı için devlet güvencesi de alabilirsiniz.
 • İstediğiniz zaman hızlı bir şekilde alıp satma imkanına sahip olursunuz, normal şartlar altında altın bir anda düştüğünde altın almak için kuyumcuya giderseniz, siz alana kadar altın tekrar yükselmiş olabilir ve bu durumun tam tersi de olabilir, bu nedenle bankalar altın almak için en iyi yerdir.

Vadeli Piyasalar

Spot piyasa yerine vadeli piyasaları kullanarak da altın satın alabilirsiniz. Bu gayet mümkün bir işlem. Örneğin forex piyasasında belirli bir vade ile işlem yaparak altın alabilir ve altına yatırım yapabilirsiniz, bu sayede çok ciddi rakamlarda kar elde etme imkanına kavuşabilirsiniz.

Altın Yatırım Fonları

Altın alabileceğiniz yerlerden biri de altın yatırım fonlarıdır. Altın yatırım fonları, altın almak isteyen veya altına yatırım yapmak isteyenlerin kullanabileceği bir yatırım fonlarıdır.

 • Altın yatırım fonları, uzmanlar tarafından yönetilmektedir, yani paranız bir finans uzmanı tarafından yönetilir.
 • Altın yatırım fonları içerisinde ağırlığı en fazla %20 olmak üzere bir yatırım aracı daha bulunur, bu sayede ekstra gelirler de elde edersiniz.
 • Altın yatırım fonlarından elde edilen kazançlara %10 vergi konulmaktadır. Yani 100 bin liraya aldığınız fonu 130 bin liraya sattığınızda 3 bin lira vergi ödersiniz.
 • Altın yatırım fonları, pek çok yatırım fonunun aksine çok yüksek getiriler sağlamıştır, bu nedenle yatırım amaçlı mutlaka tercih edilmelidir. 
 • Altın yatırım fonu alarak, altının getirisinden faydalanabilirsiniz. Yani altın yatırım fonları, altın değer kazandığında yukarı çıkar.  Altın nereden alınır diye soruyorsanız mutlaka bir bakın derim.