Banka hesabı kapatma ne yazık ki açmak kadar kolay değildir. Hesap açmak için sadece kimliğinizle banka şubesine gidip kolayca banka hesabı ve banka kartına sahip olabilirsiniz. 

Banka Hesabı Kapatma İşlemi
Banka Hesabı Kapatma İşlemi

Ancak banka hesabını kapatma işlemi yapmaya kalktığınız zaman işler biraz zorlaşır. Bankalar, para kaynaklarını yani müşterilerini kaybetmek istemezler dolayısıyla sizi kaybetmemek için ellerinden geleni yapacaklardır. Kullanmadığınız bir banka hesabı varsa kapatmanız sizin işinize gelecektir. 

Çünkü hesabın içinde para bulunmasa bile komisyon ücretlerinden maalesef kurtulamazsınız. Hesabın içinde para yoksa para çekimi mümkün değildir ancak hesabı yeniden kullanmaya başladığınızda ve içine para yüklediğinizde bu komisyonlar kesilebilir ve zor durumda kalabilirsiniz. Bu yüzden kullanılmayan banka hesaplarını kapatmanız sizin için çok daha iyi olacaktır.

Banka Hesabı Kapatma İşlemi

Banka hesabı kapatma işlemine geçmeden önce kapatmak istediğiniz hesabı 6 ay-1 yıl gibi bir zaman dilimi boyunca kullanmadığınıza bakmalısınız. Çünkü bu süre boyunca hesabı kullanmadıysanız, o banka hesabına gerçekten ihtiyacınız yoktur. Ancak komisyon ücretleri için hemen telaşa girmenize gerek yok, 2014 yılında çıkan bir kanunla birlikte, 180 gün boyunca kullanılmayan hesapların sahiplerine bankalar bilgilendirme yapacaklar. Bilgilendirmeden sonra 30 gün boyunca hesabı kapatmazsanız o zaman komisyon ücreti uygulamaya başlayacaklar. Peki, banka hesabı kapatma yolları nelerdir şimdi onlara bir göz atalım.

Banka Hesabını Kapatmanın Yolları Nelerdir?

Bankalar için müşteri çok önemlidir. Dolayısıyla hesabı açtığınızda ki kolaylık, hesabı kapatırken karşınıza çıkmaz. Sizi kaybetmemek için her yola başvuracaklardır. Ancak siz hesabı kapatmakta kararlıysanız, gelen bütün teklifleri kabul etmeyip hesabınızı kapatabilirsiniz. 

Öncelikle banka hesabı kapatma işlemine başlamak için o bankanın hangi şubesine bağlıysanız, yani banka hesabını açarken hangi şubeye gittiyseniz oraya gitmek zorundasınız. Müşteri temsilciniz; hesabınızı kapatmanız için sizden bir yazı isteyecektir. Bu yazı sonrasında kapatma işlemi başlayacak ve hesabınız kapatıldığında size bilgilendirme mesajı gelecektir. 

Diğer bir yol ise dilekçe yazmaktır. Eğer bağlı olduğunuz şube size uzaksa, basit bir dilekçeyi şubeye ulaştırarak yine hesap kapatma işlemine başlayabilirsiniz. Banka hesabı kapatma işlemi bu kadar kolayken, siz de kullanmadığınız hesapları kapatarak komisyon ücretlerinden kurtulabilirsiniz.