Banka Şubesinden Para Çekme Limiti Ne Kadar

Banka Şubesinden Para Çekme Limiti Ne Kadar?

Eskiden bankadan kredi kullanmak isteyen kişiler, krediyi nakit olarak banka şubelerinden alıyorlardı, artık bu yöntem yerini direk banka hesabına yatırmaya bıraktı. İnsanlar artık bankalardan kredi alırken, aldıkları krediyi mobil bankacılık hesabında görebiliyor ve istediği herhangi bir yerden krediyi çekebiliyorlar. Banka hesabınıza yatırdığınız vadeli veya vadesiz mevduat hesabından para çekmek için de kredi alırken de şubeden para çekme limiti bulunuyor. Bu limitler dahilinde, belirli bir miktar para çekebiliyorsunuz ve daha fazla para çekmenize maalesef izin verilmiyor.

Banka şubesinden para çekmeye giderken, böyle bir nakit sıkıntısına girmemek için, daha önceden çekmek istediğiniz parayı planlamanız ve ona göre hareket etmeniz çok daha iyi olacaktır. Peki, banka şubesinden para çekme limiti ne kadar?

Banka Şubesinden Para Çekme Limiti Ne Kadar

Bankalar Neden Şubeden Para Çekme Limiti Koyuyor?

Günümüzde dolaşımda olan paranın yalnızca yüzde 8’i nakit paradır, kalan paranını yüzde 92’si dijital olarak dolaşmaktadır. Bu nedenle herkes bankadan aniden para çekmeye kalkarsa bu kadar parayı ödeyebilecek nakit bir hazine yok. Bu nedenle bankalar yüklü miktarda para çekim işlemlerine limit koyuyor.

Banka şubelerinde yüklü miktarda para çekmeden önce banka şubesini bu konu hakkında uyarmanız veya bilgi vermeniz sizin için iyi olacaktır, çünkü banka bu süre boyunca sizin paranızı hazırlayacaktır. Ayrıca bankalar nakit mevduatlarının mümkün olabildiğinde az tutmasının bir diğer nedeni ise, bankayı güvende tutmaktır. Çünkü bir banka şubesinde 100 milyon TL mevduat bulunsa da bunun sadece 5-6 milyon TL’lik kısmını nakit olarak tutuyorlar, banka soyulduğu zaman mevduatların büyük bir bölümü güvenceye alınmış oluyor.

2020 Gelir Belgesi Olmadan Kredi Veren Bankalar

Yüklü Miktarda Banka Şubesinden Nasıl Para Çekilir?

Yüklü miktarda banka şubesinden para çekmeye başlamadan önce, 1-2 gün içinde şubeye bilgi vermeniz iyi olacaktır, çünkü banka bu süreçte paranızı anca hazırlayabilir. Mutlaka para çekmek istediğiniz günün öncesinde, para çekmek için bankaya bilgi veriniz. Bir gün öncesinde bankaya bilgi verdikten sonra ertesi gün öğle saatlerinde paranızı almak için banka şubesine gidebilirsiniz.

Banka Şubesinden Para Çekme Limiti Ne Kadar

Şubeden Para Çekme Limiti Ne Kadar?

Aslında bu limit çok değişken, yeni kesin bir şey kesinlikle yok. Geliri yüksek olan bir kişi bankadan tek seferde çok daha fazla para çekebilir.  Kimisinin günlük para çekme limiti 10 bin TL iken, kimisinin 1 milyon TL olabilir. Bunu bankanıza sorarak öğrenebilirsiniz.

Banka Şubesinden Para Çekme Limiti Ne Kadar