Borsa Riskleri Nelerdir, Nasıl Önlenir

Borsa Riskleri Nelerdir, Nasıl Önlenir?

Borsa, genel olarak ülkemizde oldukça kötü bir imaja sahiptir. Genelde çevremizde borsadan dolayı oldukça fazla para kaybeden, zarar eden insanlar görmekteyiz. Bu da haliyle bu yatırım aracının olumsuz bir üne sahip olmasına neden olmaktadır.

Borsa riskli midir? Evet, riskli olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu riskler yatırım aracından değil, yatırımcının yaptığı yanlış hamlelerden dolayı yatırımcıya zarar ettirmektedir. Peki, bu riskler ve riskleri önleme yöntemleri nelerdi?

Borsa Riskleri Nelerdir, Nasıl Önlenir

Borsadaki Riskler Neler?

Borsada özellikle üzerinde durmamız gereken işlem riski ve fiyat riski karşımıza çıkmaktadır. Bu iki risk önlem alınmazsa, yatırımcıya ciddi zararlar ettirmektedir.

1-İşlem Riski

Borsa işlemlerinizi gerçekleştirirken çok dikkatli hamleler yapmalısınız. Hatalı ya da eksik olarak gerçekleştireceğini işlemler size zarar olarak geri dönmektedir. Borsa ile siz bir yatırım yaptığınızı unutmamalısınız. Kumar oynamadığınız için işinizi şansa bırakmamalısınız.

2-Fiyat Riski

Borsada fiyatlar arz ve talebe göre belirlenir. Yani fiyatı belirleyen katılımcıların azlığı veya çokluğudur. Bu nedenle yanlış fiyatlar üzerinden hisse senedi alışverişi yapmak size zarar ettirecektir.

Borsa Riskleri Nelerdir, Nasıl Önlenir

Borsada Riskler Nasıl Önlenir?

Borsada riskleri önlemek için borsa ile ilgili kapsamlı araştırma yapmalı, gerekirse bu işin eğitimini almalısınız. Bu sayede atmanız gereken adımları daha iyi atabilir, yatırım araçlarını daha iyi tanıyabilirsiniz. Piyasayı iyi takip etmeli ve gerçekçi analizler yapmalısınız. Fiyatların sizin istediğiniz düzeyde olmasına özen göstermeli ve fiyat dengesini iyi ayarlamalısınız. Eğer bunlara dikkat eder ve özellikle sürekli bu konuda bilgilenirseniz borsadaki riskler sizin için sorun olmayacak ve ciddi paralar kazanabileceksiniz.

Borsa Riskleri Nelerdir, Nasıl Önlenir