EFT Ücreti Almayan Bankalar

Bankalar, tüketici kredisi, mevduat hesapları, faiz getirileri gibi hizmetlerine ek olarak EFT ve havale gibi para transferleri üzerinden de gelir elde eden kuruluşlardır. Bankada hesabı olan veya olmayan tüm müşteriler için her bankanın belirlemiş olduğu havale ve EFT ücreti bulunuyor. Bu ücretler bazı özelliklere göre esneklik gösterse de tüm bankalar EFT ve havale ücreti üzerinden çok ciddi kazançlar sağlamaktadır.

Ülkemizde şu anda faal olarak hizmet veren 30 adet banka bulunur. Bu bankalar hakkında yaptığımız araştırmalarda EFT ücreti almayan bankalar bulunmasına rağmen ücreti almamak için müşterilerine belirli şartlar sunarlar. Bu şartları yerine getiren müşteriler EFT ücreti ödemeden para transferi yapabilir. Bu şartlar hesaplarında sürekli belirli bir limit bulundurmak veya bankanın maaş müşterisi olmaktır.

EFT Ücreti Almayan Bankalar

Ziraat Bankası, İş Bankası, Vakıfbank

Ziraat Bankası, İş Bankası ve Vakıfbank’ın maaş müşterileri için sunmuş olduğu bir seçenek olan ücretsiz EFT işlemi, özellikle sürekli EFT yapması gereken kişilere masrafsız bir hizmet oluşturur. Ancak müşterilerinin bu işlemi yapabilmesi için EFT işlemini kendi hesapları üzerinden yapmaları şartı bulunur. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve İş Bankası’nın maaş müşterisi olmanız durumunda bu bankalar EFT işlemlerinizden herhangi bir ücret almıyor.

EFT işlemini bankaya bizzat başvuru yaparak veya bireysel internet şubesi üzerinden yapmak istediğinizde işlem ücreti veya EFT ücreti ödenmeyecektir. Aynı işlemi telefon bankacılığı veya ATM üzerinden direkt para yatırma yöntemiyle yaptığınızda ise EFT ücreti ödemek zorunda kalırsınız. Bu işlemler için ödenecek olan EFT tutarı 4.5 lira ile 12 lira arasında değişim gösterir.

TEB Bankası

Dijital bankacılık alanında gelişmiş seçeneklere sahip olan TEB Bankası, EFT ücreti almayan bankalar arasında yer alır. Cepteteb uygulaması üzerinden yapılan EFT işlemleri TEB Bankası tarafından ücretsiz gerçekleştirilir. Fiziksel şubelerinin az oluşu sebebiyle TEB Bankası internet üzerinden yapılan para transfer işlemlerini ücretsiz olarak sunmaktadır.

QNB Finansbank

Geçtiğimiz yıllarda yenilenerek QNB Finansbank adını alan banka, Enpara uygulaması ile gerçekleştirilen tüm para transferi işlemlerini ücretsiz gerçekleştirerek, EFT ücreti almayan bankalar arasındadır. Enpara üzerinden EFT işlemi güvenli ve kolay bir yöntemdir.