Emtia Borsası Nedir

Emtia Borsası Nedir?

Ticari malların tümüne verilen ad emtiadır.  Değerli madenler, sanayi metalleri, tarım ürünleri, enerji ürünleri, ormancılık ürünleri gıda maddeleri, kimyasallar, hammaddeler emtia adı altında yer almaktadır. Altın, gümüş, alüminyum, bakır, petrol, buğday, arpa, kakao, mısır, pamuk emtialar en çok işlem hacmine sahip ürünler arasındadır.

Emtia Borsasında Nasıl Yatırım Yapılır?

Emtia borsası emtiaların işlem gördüğü borsadır. Emtia borsasında alıcı ve satıcılar fiziki olmayan ortamda bir araya gelmektedir. Emtia ürünlerine fiziki olarak sahip olmadan alım-satım işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Belirli bir emtia ürün üzerine yoğunlaşmış borsa alanında yatırım yapabileceğiniz gibi farklı emtia ürünlerine de yatırım yapabilirsiniz.

Emtia Borsası Nedir

Emtia Piyasaları

Emtia piyasaları spot ve türev olarak iki çeşittir. Spot piyasada anlık olarak alım-satım işlemleri yapılabilir. Türev piyasada ise vadeli işlemler yapılabilmektedir. Vadeli işlemlerde sözleşme yolu ile işlemler gerçekleşir. Emtia piyasalarını etkileyen faktörleri takip etmek yatırımlardan kar elde etmeyi kolaylaştıracaktır. Emtia piyasalarını Amerika ve Avrupa ekonomilerindeki değişimler etkilemektedir.

Emtia Piyasası Nasıl Takip Edilir?

Emtia piyasası, Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından belirlenen emtia endeksleri gözlemlenerek takip edilebilir. Tüm dünyada işlem gören emtiaların fiyat hareketleri IMF’de raporlanmaktadır. Emtia endeksleri piyasalarda işlem gören emtiları içeren raporlardır. S&P GSCI Endeksi ve Dow Jones UBS Commodity Index tüm dünyada bilinen ve önde gelen ünlü emtia endeksleridir. Ekonomik gelişmeler ve endeksler takip edilerek emtia ticareti yapılabilir.

Emtia Borsası Nedir