İnsanların ihtiyaçları, globalleşmenin etkisiyle sürekli olarak değişmektedir. Eskiden lüks ihtiyaçlardan olan araba kullanımı, günümüz koşullarında artık zorunlu bir ihtiyaç haline gelmiştir. Kişiler de araba almak için sürekli olarak bir tasarruf haline girmişlerdir. Tabi ki düzenli ve belirli sınırları olan gelirlerle, sıfır araba sahibi olmak çok da kolay değildir. Birikimleri sıfır model araba almaya yetmeyen kişiler bu yüzden ikinci el araba piyasasına yönelmiştir. Araba almak için yeterli parayı bulamayan kişilerin imdadına bankalar yetişmektedir. Bankalar, özellikle ikinci el arabalara kredi imkanı sunmaları sayesinde büyük bir işlem hacmine sahip olmaktadır. İkinci el araba için taşıt kredisi alacak kişiler, genel olarak bankaların belirlediği faizler arasından en düşük olanını seçmeleri gerekecektir.

Bankaların 2. El Taşıt Kredisinde Belirlediği Faiz Oranları

Yapı Kredi Bankası, ikinci el araba almak isteyen kişilere, taşıt kredisinde %2,45 oranında bir faiz uygulamaktadır. ING Bank, ikinci el araba alacak kişiler için %2,29 oranında bir faiz belirlemiştir. İş Bankası, ikinci el araba almak isteyen kişiler için faizleri %2,34 oranında uygulamaktadır. Halkbank %2,65’lik kredi faiz oranıyla, piyasanın en yüksek faizle ikinci el taşıt kredisi veren bankalarından bir tanesidir. Fibabanka ise ikinci el taşıt kredilerinde %3,63’lük bir faiz oranıyla müşterilerine kredi kullandırmaktadır. Ziraat Bankası, taşıt kredilerinde %2,32’lik faiz oranıyla piyasadaki en düşük ikinci el taşıt kredisini sunmaktadır.

Taşıt Kredisi Alma Şartları ve Evrakları

Taşıt kredisi almak için en uygun bankayı seçecek olan kişilerin, ikinci el araba satın alırken dikkat etmeleri gereken bir konu vardır. Bankalar, ikinci el araba fiyatlarının güncel değerinin yaklaşık olarak %60’ı ile %70’i arasında bir tutarda kredi imkanı sağlamaktadır. Böylece geri kalan kısmın, kişilerin elinde nakit olarak bulundurmaları gerekmektedir. Bankalar, ikinci el kredi almak için başvuru yapacak kişilerin ellerinde nüfus cüzdanını, gelir belgelerini ve satın alınacak otomobille ilgili bilgileri elinde bulundurmaları gerekir. İkinci el araba satın alacak olan bir işletme ise işletmeye ait olan gelir belgeleri, şirketlerin mali durumları, bilançoları ve ortaklık yapısıyla ilgili evrakların hazır olması gerekmektedir.