Esnek Hesap Nedir

Esnek Hesap Nedir?

Esnek hesap, bazı durumlarda ek hesap, bazı durumlarda avans hesap olarak adlandırılmakta olan bir bankacılık hizmetidir.

Kişilerin, müşterisi oldukları bankanın bünyesinde bulunan vadesiz Türk lirası hesaplarına tanımlı olarak, yine kişilerin isteği doğrultusunda açılması söz konusu olan bir hesap çeşidi olmakla birlikte, genel olarak müşterinin belirlediği bir limit çerçevesinde hizmet vermektedir.

Bununla birlikte, kişilerin vadesiz hesaplarında bakiye olmaması durumunda, herhangi bir ödemenin yapılmasına imkân vermekte olan, bir çeşit kredi hizmetidir. Bu durum, kişilerin vadesiz hesaplarında bakiye olmamasından kaynaklı olarak herhangi bir düzenli ödemenin yapılamaması gibi bir durumun olmaması açısında, kişilerin vadesiz hesaplarına tanımlı bir esnek hesap olması durumu kişiler açısında kolaylık sağlamaktadır.

Esnek Hesap Nedir

Esnek Hesap Limit ve Ödemeleri

Genel olarak esnek hesap limiti, müşterilerin sicil bilgilerine göre belirlenmekte olup, limit belirlemede en önemli etken müşterinin maaş miktarıdır.

Bununla birlikte, vadesiz Türk lirası hesabına bu hesap çeşidini tanımlatmak isteyen hemen her müşteri için, pek çok bankanın belirlediği alt limit bin Türk lirasıdır. Bu limit, müşterinin talebinin banka tarafından uygun bulunması ve onaylanması durumunda artırılabilmektedir.

Esnek hesaplar genel olarak vadesiz hesap üzerine tek bir hesap olarak tanımlanmakla birlikte, ek hesap olarak adlandırılmaktadır. Buradan kullanılan her türlü miktar, daha sonra kişilerin kart ekstresine ya da hesap hareketlerine yansımaktadır.

Bunun yanı sıra, esnek hesaplar için ödeme durumu, genel olarak banka müşterilerinin vadesiz Türk lirası hesapları üzerinden yapılabilmekle birlikte, kredi kartı üzerinden de yatırılabilmektedir. Bu hesaplar üzerinden otomatik ödeme talimatı verilememekle birlikte, banka müşterilerinin vadesiz Türk lirası hesapları üzerinden verdikleri otomatik ödeme talimatları, aynı hesaba tanımlı ek hesap üzerinden yapılabilmektedir. Banka müşterisinin onay vermesi durumunda, kişinin vadesiz Türk lirası hesabında bakiye bulunmaması gibi durumlarda, otomatik ödeme talimatları ek hesap limiti kullanılarak gerçekleştirilmektedir.

Esnek Hesap Nedir

Esnek Hesap İçin Taksitlendirme

Esnek hesap genel olarak banka müşterileri için acil bir nakit kaynağı olmakla birlikte, ek hesaplar bünyesinden yapılacak olan her harcama, belirli bir faiz oranı karşılığında banka tarafından, yine bankanın belirlemiş olduğu vade aralıkları göz önüne alınarak taksitlendirilebilmektedir.

Bu durum, genel olarak hesabın kullanılan bakiyesinin bankaya geri ödenmesi konusunda müşterilere oldukça büyük bir kolaylık sağlamaktayken, ek hesap limitinin kullanılan kısmı için bankalar 3 ay 6 ay ya da 12 ay gibi taksit süreleri sunabilmektedir.

Hesaptan kullanılan limitin geri ödenmesi işlemi banka müşterilerinin vadesiz Türk lirası hesapları üzerinden yapılabildiği gibi, kredi kartı bakiyesi kullanılarak da yapılabilmektedir.

2020 Gelir Belgesi Olmadan Kredi Veren Bankalar

Esnek Hesapların Diğer Özellikleri

Genel olarak esnek hesap, banka müşterilerinin vadesiz Türk lirası hesaplarında bakiye bulunmaması durumunda dahi, banka müşterilerinin acil nakit ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için, banka tarafından belirli bir limitte tanımlanmış olan yardımcı ya da ek hesaplardır.

Bu durumda, kişilerin vadesiz Türk lirası hesaplarında bakiye olmasa dahi kişiler acil nakit ihtiyaçlarını, ek hesap limiti çerçevesinde karşılayabildikleri gibi, otomatik ödeme talimatına verilmiş ya da verilmemiş faturaların ya da kredi taksitlerinin de ödenmesi işlemlerini bu ek hesap üzerinden gerçekleştirebilmektedirler.

Aynı zamanda, esnek hesaplar genel olarak kişilerin maaş bankaları tarafından, maaş hesaplarına otomatik olarak tanımlanabilmekte ve kullanılan bir limit söz konusu ise, limit tutarının geri ödemesi, maaş günlerine istinaden otomatik ödeme talimatı ile yapılabilmektedir.

Kredi kartı taksitleri, kredi taksitleri, fatura ödemeleri gibi işlemlerin ek hesaplar üzerinden yapılması mümkün olmakla birlikte, bazı durumlarda bankalar ek hesaptan, bankamatikler yolu ile nakit çekimine de izin vermektedir.