Ev Tapusu ile Taşıt Kredisi Almak

Bankacılık sektöründe en çok ilgi gören kredili ürünlerden birisi taşıt kredisidir. Taşıt kredisinin normal şartlarda alınması kişi adına her zaman mümkün olamamaktadır. Bu sebeple kişiler farklı gerekçe göstererek veya farklı bir mal varlığını beyan ederek taşıt kredisi almak istemektedirler. Zira bu her banka için kabul edilebilir bir durum olmasa da, çoğu banka için mal varlığının durumuna göre değişkenlik göstermektedir. İlgili mal varlığının ev olmasıyla birlikte evin olduğu yer, mekan, mevki oldukça önemlidir. Bankalar konuyla ilgili ev değerini belirmek üzere ilgili ev adresine ekspertiz göndermektedir. Ekspertiz yapacağı çalışmalar sonucunda ilgili evin değerini belirleyecek olup miktarını bankaya rapor olarak iletecektir. Banka ise mal varlığı değerli olan kişilere ancak %70’e kadar taşıt kredisi verebilecektir.

Ev Tapusu ile Taşıt Kredisi Veren Bankalar

Geliri Olmayan Taşıt Kredisi Alabilir Mi?

Bloke teminatlı kredi alacak kişilerin kredi çekmesi için tapu bilgileri bazen yeterli olabilmektedir. Ancak kişilerin bu krediyi nasıl ödeyeceklerine dair bir maaş yazısı veya maaş bordrosu gibi belgeyi ibraz etmeleri gerekmektedir. Bu konuda herhangi bir maaş almayan veya düşük ücretle çalışan kişilerin normal şartlarda kredi alması mümkün değildir. Özellikle bu tip kredilerde de banka ödeme güvencesi almadığı sürece ilgili bloke teminatlı krediye çok fazla yanaşmak istememektedir.

Kişinin Risk Değeri ve Bankacılık Geçmişi Önemli Mi?

Her bankanın merkez bankası şartlarına göre çalışıyor olmasıyla birlikte merkez bankasından gelen şartlara bankanın her halükarda uyması gerekmektedir. Bankanın göstereceği uyumlar içerisinde bir kişinin bankacılık geçmişi ve kredi notu değeri söz konusu olan işlem değeri ne olursa, olsun muhakkak önemlidir. Kişilerin bu duruma yakından davranmaları gerek merkez bankasınca gerek ise bankalarca istenmektedir. Kredi başvurusu yapmadan önce insanların kredi notunu öğrenebilmeleri açısından kurulmuş olan findeks.com üzerinden ücretli veya ücretsiz şekilde sorgulama işlemi yaparak fikir sahibi olabilirsiniz. Elde ettiğiniz değerlere istinaden yapacağınız hareketler sizi daha doğru alanlara götüreceği gibi sizin daha başarılı banka müşterisi olmanıza da olanak sağlayacaktır.

Taşıt Kredisi Almak İçin Ne Gerekiyor?

Bankacılık şartlarına normal şekilde uyan kişilerin taşıt kredilerini alabilmeleri için öncelikle kredi notuna bakmaları ve bankacılık geçmişinde herhangi bir problem olmadıklarına emin olmaları gerekiyor. Akabinde aldıkları sonuca istinaden başvuracakları banka şubesine giderek alacakları araç sıfır ise alacakları firma üzerinden kredi başvurusu sağlamaları eğer araç ikinci el ise araç sahibinden araç ruhsat fotokopisi, ve kimlik fotokopisi alarak başvuru sağlayabilir.

Ev Tapusu ile Taşıt Kredisi Veren Bankalar Listesi

  • Ziraat Bankası
  • TEB
  • Vakıfbank
  • Halk Bankası
  • Akbank
  • YapıKredi
  • İş Bankası
  • Garanti Bankası
  • QNB Finansbank
  • OdeaBank