Garanti Bankası EFT saatleri hakkında ve EFT’nin nasıl yapılacağı hakkında bilgileri bu yazımızda sizlere anlatmaya çalıştık. Öncelik EFT nedir? sorusu ile başlamak istiyoruz.

Garanti Bankası EFT Saatleri
Garanti Bankası EFT Saatleri

EFT, bir bankadan farklı bir bankanın hesabına yapılan transfer işlemine denmektedir. Bunu söylüyoruz çünkü, hala bu konuda gerçekten bilgi sahibi olmayan insanlar var. Garanti Bankası hesabınızdan farklı bir banka hesabına EFT yapacaksanız aşağıdaki işlemleri detaylı olarak okumanız ve uygulamanız gerekir. Bu yazıda Garanti Bankası EFT saatleri ve EFT nasıl yapılır, detaylı olarak bahsedeceğiz. 

İnternet Bankacılığı Üzerinden EFT Yapmak 

Garanti Bankası internet bankacılığını kullanarak EFT işlemini gerçekleştirmek için, ilk olarak Garanti Bankası internet bankacılığı hesabınızın açık olması gerekiyor. Garanti Bankası internet bankacılığı hesabınız varsa aşağıdaki işlemleri takip edebilirsiniz. Bu işlemlerin ardından Garanti Bankası EFT saatleri ile bilgiyi paylaşacağız. Lütfen işlemlerinizin belirlenen saatler arasında olduğuna emin olun yoksa sizden ekstra bir ücret talep edilebilir.

  1. Adım: Garanti Bankası İnternet Şubesi’ne giriş bilgileriniz ile giriş yapınız. 
  2. Adım: Hesaba giriş yaptıktan sonra, üst menüde para transferleri alanı bulunuyor. Bu alana tıklayın ve sonrasında EFT ve hesaba EFT seçeneğini tıklayarak işlemlere devam edelim. Bu aşamadan sonra, ödeme aracı ekranı çıkacaktır. Bu ekran, size hangi yöntemle EFT tutarını ödemek istediğinizi sormaktadır. 
  3. Adım: Ödeme yapmak istediğiniz EFT tutarını hangi hesabınızdan gerçekleştirmek istiyorsanız o hesabı seçerek işlemlere devam edin.  
  4. Adım: Gönderim IBAN numarası ile gerçekleşeceği için, Gönderim Tipi bölümüne IBAN ile Gönder’i işaretleyelim.  Iban numarasını bilmiyorsanız, iki harf ve 24 sayıdan oluşan harf olduğunu belirtelim. Iban numarası, vadesiz hesap cüzdanında veya banka kartının ön yüzünde yazmaktadır. 
  5. Adım: Iban numarası kopyala yapıştır olarak girilmemeli tek tek yazılmalı. Çünkü arada herhangi bir boşluk olmaması gerekmektedir.  
  6. Adım: Bu alandan sonra işlem tarihi seçeneği çıkacak, yapılacak işlemin hangi tarihte gerçekleşeceğiniz seçin.  
  7. Adım: Tutar alanına ise, EFT gönderimi yapmak istediğiniz tutarı girmelisiniz. 
  8. Adım: Son olarak açıklama alanına karşı tarafa göndermek istediğiniz bir mesaj girebiliyorsunuz. Örneğin karşı taraf hesabınızı tanımıyorsa, kira ödemesi, x şeyin ücreti gibi yazabilirsiniz. Sonra devam butonuna tıklayın ve devam edin. 
  9. Adım: Bilgileri onaylıyorsanız, onaylayın ve işlemi sonlandırın.  

Garanti Bankası EFT Saatleri 

Garanti Bankası EFT saatleri tıpkı her bankada olduğu gibi, belirlenen saatler arasında yapılabiliyor. Ancak şu da var; aslında EFT her saat yapılabiliyor, ancak mesai saatleri dışında gerçekleşen EFT karşı hesaba iş saatlerinde ulaşabildiği için, paranın hemen gönderilmesini istiyorsanız, EFT saatlerinde işlem gerçekleştirmelisiniz. 

Garanti Bankası EFT saatleri 09.00-17.15 arası belirlenmiştir. Ancak, EFT saati bitmeden en az 20 dakika önce işlemleri tamamladığınızın farkında olun. Çünkü EFT işlemi bazen geç sürebiliyor. Bu gibi durumlar için EFT işlemini hızlı ve erken bir şekilde bitirmek çok önemli 

 .