Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar Hangileridir

Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Gelir belgesiz kredi veren bankalar, özellikle düzenli gelir belgelemesi mümkün olamayan ancak krediye ihtiyacı olan öğrenciler ve özellikle ev hanımları için, bazı durumlarda kurtarıcı niteliği taşımaktadır.

Bu noktada, bankalar gelir belgesi talep etmemeleri durumunda kişilerden başka taleplerde bulunabilmektedir. Bankaların kredi verirken gelir belgesi ya da kefil gibi teminatlar istemesi, kişilerin kredi taksitlerini düzenli olarak ödeyebileceğinden emin olmaktır. Düzenli taksit ödemesi yapılamayan durumlarda, banka kendini korumak ve kayıp yaşamamak için kişilerden kefil talep etmektedir.

Ayrıca, bankalar kredi onaylarını herhangi bir zarara uğramamak ve müşterileri de ödeme konusunda zor durumda bırakmamak amacı ile gelir belgesi talep ederek vermektedir. Bu durum, bankanın kişinin bütçesine göre kredi vermesini sağlarken, gelir belgesiz kredi veren bankalar ise, kişilerden genel olarak teminat talep etmekte, teminat talebinde bulunmayan bankalar ise, kişilerin müşteri profillerine ve diğer bankaların sistemlerinde yer alan sicillerine göre kredi vermektedir.

Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar Hangileridir

Gelir Belgesi Yerine Bankalar Tarafından Talep Edilenler

Bankalar, gelir belgesi olmadan kredi vermeyi onaylamaları durumunda, başvuru yapan kişilerden başka teminatlar talep etmektedir. Bu teminatlar hemen her şekilde olabilmektedir.

Gelir belgesiz kredi veren bankalar, kredinin geri ödemesi konusundan emin olabilmek için, kişilerden yine de bir teminat istemektedirler. Bu teminat, belgelenebilir bir ek gelir, kefil, ipotek edilebilecek bir mal varlığı ya da taahhüt olabilmektedir.

Maaşı olmayan ama kira geliri olan ve kredi çekmek isteyen kişiler ek gelir olarak aldıkları kirayı gösterebilmekle birlikte, üzerine kaydı bulunan ev ya da araba olması durumunda, kişiler ipotekli kredi seçeneklerinden de yararlanabilmektedirler.

Durum her ne olursa olsun, bankalar gelir belgeli ya da gelir belgesiz kredi vermek ya da talep edilen krediyi onaylamak için kişilerin siciline bakmaktadır. Bu sicil, kişilerin bankalarla olan durumunun özeti olarak tanımlanabilmekle birlikte, bankalarla, kredi talebi yapılan zamana kadar hiçbir ilişkisi olmamış kişilerin, bankalara kayıtlı bir profili ya da sicili de olmadığından, talep edilen kredilerin onaylanması çok daha zor olacaktır.

Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar Hangileridir

Gelir Belgesiz Kredi Seçenekleri

Bankalar, çoğu zaman öğrenci ya da ev hanımları gibi ya da çiftçi ve serbest meslek çalışanları gibi kişilerin de ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri adına kredi seçenekleri oluşturmaktadır.

Bu seçenekler, bankadan bankaya değişiklik göstermekle birlikte, genel olarak bakıldığında oldukça çeşitlidir. Ayrıca, gelir belgesiz kredi veren bankalar, bu kişilere daha ayrıcalıklı ödeme planları sunabilmekte ve kişilerin banka profilleri ve sicilleri de buna bağlı olarak olumlu etkilenmektedir. Bu durum, kişilerin tekrar bir kredi talebi olması durumunda ilgili bankayı seçmesinde etkili olacağı gibi, kredinin daha çabuk onaylanmasında da etkili olmaktadır.

Gelir belgesi talep edilmeyen kredi seçenekleri arasında, kişilerin herhangi bir mal varlığını ipotek ettirebilme durumları göz önünde bulundurularak, ilk sırada ipotekli kredi seçenekleri vardır. Bununla birlikte, genel olarak ihtiyaç kredisi çeşitleri için bankalar gelir belgesi talebinde bulunmamaktadırlar.

Ayrıca, çiftçi ya da serbest meslek çalışanlarına özel olarak hazırlanmış kredi paketleri için de bankalar gelir belgesi talep etmemektedirler.

Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar Hangileridir

İnternet Üzerinden Kredi Başvurusu

Gelir belgesi talep etmeyen bankalar, genel olarak kredi başvurularının internet üzerinden yapılmasına imkân vermektedir ve kredinin onaylanması durumunda kişilerin şubeye gelmelerini talep etmektedir. Kişiler, belirtilen diğer belgeler ile şubeye gittiklerinde, kredilerini kullanabilmektelerdir.

Gelir belgesi istemeden kredi veren bankalar ise;

Akbank

Garanti bankası

Odeabank

TEB

ING bank

Aktif Bank

Enpara

Olarak sıralanabilmektedir. Odeabank, Enpara gibi bir dijital bankacılık platformu olmakla birlikte, gelir belgesi talep etmeden kredi vermesinin bir diğer sebebi, müşteri kitlesini genişletmektir.