İş Bankası Pos Destek Hattı

Türkiye İş Bankası’nın sunduğu hizmet ve ayrıcalıklardan yararlanmak amacıyla üye olan işyerlerinin, kullandığı pos cihazları hakkında her türlü yardım, bilgi ve teknik destek alabilecekleri 0850 724 7 767 İş Bankası pos destek hattı müşterilerine 7/24 destek sağlamaktadır.

İş Bankası Pos Başvurusu Nasıl Yapılır? Gerekli Belgeler Nelerdir?

İş Bankası Üye İşyeri olabilmek ve pos cihazı edinebilmek için tüm şubelerden direk başvuru yapabilir, bankanın web sitesini ziyaret ederek https://basvuru.isbank.com.tr üzerinden gerekli bilgilerin girilmesi ve işlemlerin yapılması ile başvuruyu gerçekleştirebilir, İş Bankası pos destek hattı sayesinde çağrı merkezi üzerinden de başvuru ve avantajlar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

İş Bankası’nda daha önceden açtırmış olduğunuz bir ticari hesabınız olduğunda, üye işyeri başvurusu yapabilmek için banka tarafından herhangi bir belge talep edilmez.

İş Bankası Pos Destek Hattı

İş Bankası Üye İşyeri Olmanın ve Pos Cihazı Edinmenin Avantajları Nelerdir?

  • Yapmış olduğu satışların ve verdiği hizmetlerin karşılığında ödemelerinizi nakit almak yerine, hizmet bedelinin müşteri kartları ve pos makineleri aracılığıyla hemen hesaplarınıza geçişini sağlarsınız.
  • Ödemelerini sahip olduğu çeşitli kartlar ile gerçekleştirmek isteyen tüm müşterilere alternatif bir seçenek sunduğunuz için müşteri memnuniyeti sağlar, portföyünüzü genişletirsiniz. İşlem hacminiz artar.
  • Nakit tahsilat yapmanın meydana getirebileceği çeşitli risklerden korunmuş ve daha güvenli bir işlem gerçekleştirmiş olursunuz.
  • Fiziki bir para alışverişi yaparak, para üstü vermek veya çeşitli hesaplamalar yapmak gibi bir iş yükünden kurtulursunuz.
  • Kazanç hesabı yapmak, tahsilat kontrolü yapmak çok daha kolay hale gelir.
  • Kart ile yapılmış olan işlemlerin tamamını mail adreslerine gönderilen hesap özetlerinden ve elektronik ortamda istediğiniz zaman kontrol edebilme imkanına sahip olursunuz.

Günün her saatinde, rahatlıkla ve hızlı bir şekilde ulaşabileceğiniz 0850 724 7 767 İş Bankası pos destek hattı üzerinden tüm sorularınızı müşteri temsilcilerine yöneltebilirsiniz.

İş Bankası Pos Çeşitleri

Üye işyeri cirosu, müşteri portföyü veya ihtiyaçları doğrultusunda en doğru seçimi yapabilmek açısından çeşitli pos seçenekleri sunan İş Bankası, işletmenizin en iyi hizmeti sunabilmesi için imkan tanımaktadır.

İş Bankası bünyesinde; Sabit Tarifeli Pos Ürünü, Dial Up Pos Ürünü, Adsl Pos Ürünü, ÖKC Pos Ürünü, Mail Order Pos Ürünü, Mobil Pos Ürünü, Doktor Pos Ürünü, Döviz Pos Ürünü, Maksimum Temassız Pos Ürünü, DCC Pos Ürünü, Bahşiş Pos, IN Flight Pos Ürünü, İmece Pos ve Ortak Pos gibi seçenekleri bulunmaktadır.

Size en uygun pos ürününü belirleyebilmek ve detaylı bilgi alabilmek için 0850 724 7 767 İş Bankası pos destek hattı üzerinden müşteri temsilcileri ile iletişim kurabilir, avantajlarından hemen yararlanmaya başlayabilirsiniz.