İş fikirleri arama hayatın her evresinde yapılmaktadır. Gençken bazı şeyler daha kolay olabilir ama özellikle yaşamının uzunca bir süresini çalışarak geçirmiş olan emekliler için evde hiçbir şey yapmadan oturmak zor gelebilir. Bizde bu yazımızda emekliler ne iş yapabilir onlardan bahsedeceğiz.

İş Fikirleri: Emekliler Ne İş Yapabilir?
İş Fikirleri: Emekliler Ne İş Yapabilir?

Emeklilik, yıllarca süren çalışma hayatından sonra bir nefes alabilmek, kafa dinlemek için belki de en güzel yaşlar. Emekli olduktan sonra belki aldığımız maaş bize yetmeyebilir veya evde oturmak çok can sıkıcı bir aktivite olabilir, bu gibi durumlarda emekliler çalışmak istiyor olabilirler. Emekliler için çok fazla iş fikirleri olmasına karşın, faaliyete geçirilmiş az sayıda iş var. Peki emekliler hangi işleri yapabilir? Emeklilerin yapabileceği işler nelerdir? Emekliler hangi işleri yapıp para kazanabilirler?

Emekliler İçin İş Fikirleri Listesi

  • Danışmanlık Hizmeti Verin
  • Konuşmacı Olun
  • Yaşlı Bakım Hizmeti Verin
  • Lokanta Açın
  • Sakin Bir İşyeri

Danışmanlık Hizmeti Verin

Danışmanlık hizmeti, belirli bir alanda uzmanlaşan bireylerin tecrübelerini aktardığı, bazı alanlarda kişilerin bilgilenmesini sağladığı bir hizmet türüdür. Örneğin yıllarca avukat olarak çalıştıysanız, bu alanda aktif olarak çalışmaya devam ediyor olmasanız da danışmanlık hizmeti vererek, çalışmalarınıza devam edebilirsiniz. Danışmanlık hizmeti pek yorucu olan bir iş değildir, bu nedenle tam da emeklilerin yapabileceği bir iş türüdür. Sizlerde danışmanlık hizmeti vererek emeklilik günlerinizde de gelirlerinizi artırmayı başarabilirsiniz.

Konuşmacı Olun

Meslek hayatınız çok başarılı geçmiş olabilir veya hayatınızda çok fazla badire atlatmış olabilirsiniz, bu gibi durumlar sizin iyi bir konuşmacı olabileceğiniz anlamına geliyor. Eğer bu tarz aksiyonların içerisinde bulunduysanız, konuşmacılık yapmak sizin için çok iyi bir gelir kaynağı olabilir.

Yaşlı Bakım Hizmeti Verin

55 yaşınızdasınız diye kendinizi yaşlı olarak düşünmeyin. Gerçekten bakıma muhtaç 80 yaşın üzerinde çok fazla yaşlı insan var. Bu insanların bakımlarını üstlenerek onlara büyük bir iyilik yapmış olur, üstüne para da alabilirsiniz. Yaşlı bakım hizmetleri gerçekten de çok pahalıdır ve bu işi yapanlar yüksek gelir elde edebilirler. Ortalama bir yaşlı bakım hizmeti günlük 150-200 TL ücrete tabiidir. Haftada birkaç gün yaşlı bakım hizmeti vererek iyi bir gelir elde edebilirsiniz. 

Lokanta Açın

Lokanta açmak bir emeklinin yapacağı en iyi iş fikirlerinden biridir. Tabi lokantanın da sakin olması gerekiyor. Günde 500-600 lira ciro yapabilen bir lokanta açarsanız, fazla iş yapmadan iyi bir gelir elde edebilir hem de kafa dinleyebilirsiniz. Bu tarz bir lokanta aylık bazda yaklaşık 4-5 bin lira kar elde eder.

Sakin Bir İşyeri Açın

Lokanta dışında emekliler için iş fikirleri arasında sakin bir işyeri açmak da var. Küçük bir bakkal, belki bir emlak ofisi. Sakin bir işyeri açarak emekli maaşınızın çok üzerinde bir gelir elde etmenin yanı sıra aynı zamanda çok iyi bir emeklilik dönemi geçirebilirsiniz. Emeklilik dönemi boyunca sizi yormayacak ve yıpratmayacak bir iş, sizin için çok iyi bir iş fikri olabilir. Emekliler için iş fikirleri listemizin sonuna geldik, umarız listedeki bir iş fikri size uyar.  

Tagged in: