Kefillik Kredi Çekmeye Engel Mi

Kefillik Kredi Çekmeye Engel Mi?

Bir kişinin çekmek istediği krediye kefil olduğunuz zaman, bankalar eğer borçludan parayı tahsil edemezse kefilden tahsilat yapmaktadır. Bu durumda kefil olan insanda bu borçtan sorumlu olmakta ve ödemekle yükümlüdür. Ödemediği zamanda onun hakkında da icra işlemleri başlatılmaktadır.

Eğer başka bir kredi türüne kefil olduysanız bu durumun bilgisi, Kredi Kayıt Bürosu kayıtlarında bulunmaktadır. Bunun yanında kefil olduğunuz kredi konusunda da sorgulama yapılabilir. Eğer kredinin ödemesinde herhangi bir problem yoksa olumsuz bir durum yok diyebiliriz. Fakat bankalar kefil olduğunuz kredinin miktarını değerlendirerek çekmeye çalıştığınız kredinin miktarını azaltma yoluna da gidebilmektedir.

Bireysel kredi kullanımları sırasında bir kişiye kefil olmuşsanız, müşterek ve müteselsil olarak siz de borçlu durumunda kalabilirsiniz. Yani alınacak olan bu kredinin ödeme performansındaki herhangi bir olumsuzluk durumu da sizin de kredi sicilinize yansımaktadır.

Kefillik Kredi Çekmeye Engel Mi

Kredi Ödemeleri

Eğer kredi kullanmak isteyen kişinin kredi sicilindeki olumsuz durumlarda dolayı kefil olmak durumunda kaldıysanız, kişinin kredi taksit ödeme işlemlerini sıkı takip etmeniz gerekir. Özellikle de ihtiyaç kredilerinde yaşanacak olan gecikmelerde borçluya ulaşılamadığı zaman kefil ilk aranan kişi durumundadır. Hatta çekilecek kredinin yasal takibe alınması halinde de hem borçlu hem kefil adına açılmaktadır.

Kefillik Kredi Çekmeye Engel Mi

İhtiyaç Kredisi Alma

Eğer kefil olduğunuz kredi türlerine ve şahsi kredi sicilinizde de herhangi bir sorun bulunmuyorsa, siz de normal işleyişteki gibi kredi başvurunuzu gerçekleştirebilir ve ihtiyaç kredisi alabilirsiniz.

Kefil olduğunuz kredi türü de sizin sorumluluğunuzun da yer aldığından, bankalar bu bilgileri göz önünde tutmaktadır.

Kefillik Kredi Çekmeye Engel Mi