İşletmelerin kuruluş aşamalarında ekonomik olarak destek ihtiyaçları olabilir. Çünkü bir işletme kurulurken belirli miktarlarda sermaye ile işlem görmektedir. Gelişme aşamasında gerekli olan maddi kaynaklar için KOBİ’ler sürekli olarak kredi imkanı ararlar. KOBİ’lere yönelik bu ihtiyaçların karşılanması için KOSGEB kredi ve hibe uygulamasını başlatmıştır. Bu sayede KOBİ’ler gelişme ve gelişimlerini tamamlama aşamalarını çok doğru bir şekilde gerçekleştirmektedir. KOSGEB kredisi, anlaşmalı bankalar üzerinden verilecektir. Bankalar, belirledikleri şartlara sahip olan müşterilerine KOSGEB kredisini vereceklerdir. KOBİ’ler ihtiyaçlarına ve geri ödeme planına uyacakları kadar bir kredi talebinde bulunmalıdır. Çünkü geri ödemelerin karşılanmadığı zamanlarda, işletmenin ticari ömrü tehlikeye atılmış olacaktır. Bankalar, KOSGEB kredisi verirken belirli evrakların tamamlanmasını isterler. Tüm bu prosedürlerin tamamlanmasıyla KOSGEB destekli kredi alınacaktır.

KOSGEB Destekli Krediler İçin Bankaların İstedikleri Evraklar

KOSGEB destekli krediler, bankaya gitmeden önce alınacak bilgilendirme mesajı ile işleme başlayacaktır. Öncelikle bu mesajın içerisinde, işletmelerin bankalara verecekleri bir onay mesajı bulunmaktadır. Nüfus cüzdanı fotokopisinin yanında, ticaret sicil belgesi, oda kayıt belgesi, vergi levhası, imza beyannamesi sirküler, ticaret sicil gazetesi ve özel belgeler; bankaların KOSGEB destekli kredilere başvuran işletmelerden isteyecekleri belgelerin başında gelmektedir. Bankalar, işletmelerin KOSGEB destekli kredi başvurularını kabul etmek zorunda değildir. Çünkü bankalar, ticari faaliyetleri esnasında asla risk almak istemezler.

KOSGEB Destekli Kredi Veren Bankaların Listesi

KOSGEB destekli kredi uygulaması, bankaların KOBİ’lerin işletme hayatlarına sağladığı en önemli yardımlardan bir tanesidir. Bu yüzden de potansiyeli olan ve ödeme gücü bulunan KOBİ’lerin başvuruları kabul edilecektir. Kredi notu düşük ve ödeme anlamında risk taşıyan KOBİ’lerin ise bankalar başvurularını reddedecektir. Mağdur olmamak adına, işletmelerin ve KOBİ’lerin bankaya gitmeden önce kredi notlarını bilmeleri gerekmektedir. KOSGEB destekli kredi veren bankalar incelenecek olursa listede; Akbank, Vakıfbank, Ziraat Bankası, İş Bankası, Garanti Bankası, QNB Finansbank, Yapı Kredi, Halkbank ve Denizbank gibi sektörün belirli bankaları bulunmaktadır. KOBİ’ler, kendilerine en uygun şartlarda kredi verecek bankaların şartlarını incelemeli ve en doğru şekilde KOSGEB destekli kredilere başvurmalıdır.