KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Şartları

Kadınların iş hayatındaki rolünün arttırılması için devlet eliyle birçok politika yürütülmektedir. Bunların başında kadın girişimcilerin devlet tarafından desteklenmesi gelmektedir. Bu destekler sayesinde kadınlar kendi işletmelerini açabilecek ve Türkiye ekonomisine de katkı sağlayabileceklerdir. Özellikle KOSGEB tarafından desteklenen kadın girişimci destekleme projelerinde belirli miktarlarda ödemeler yapılıyor. Ancak KOSGEB kadın girişimci desteği şartları alınacak olan desteklerde yerine kesinlikle getirilmelidir. Aksi takdirde KOSGEB tarafından ödeme alamazsınız.

Kadınlara Sağlanan Destek Miktarları

Geçtiğimiz yıllara göre bu sene KOSGEB tarafından kadınlara sağlanan destek ücretleri farklılık göstermektedir. Bu yıl yapılan bir güncelleme ile maksimum 70 bin lira olan hibe destek oranı değişmiştir. Yeni düzenlemeler ile kadınlara 100 bin liraya kadar hibe desteği verilmektedir. KOSGEB desteği ile yeni işletme açmayı düşünen kadın girişimciler aldıkları bu hibeyi faizsiz olarak ödemektedir. Ancak bu desteğin KOSGEB tarafından alınması için KOSGEB kadın girişimci desteği şartları sağlanmalıdır.

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Şartları

KOSGEB Hangi Şartları İstiyor?

Kadın girişimcileri destekleyerek ekonomiye katkı sağlamalarını ve kadınların iş hayatında önemli bir rol üstlenmesini isteyen KOSGEB, destekten faydalanmak isteyen kadınlara bazı şartlar sunmaktadır. Bu şartların başında KOSGEB tarafından verilen eğitim gelmektedir. Bu eğitim kursları ücretsiz olarak verilmektedir. Yaklaşık 70 saat üzerinden verilen kurs neticesinde kadın girişimcilere bir sertifika takdim edilir. Bunun dışında KOSGEB kadın girişimci şartları arasında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları şartı gelmektedir. Bunun dışında kadın girişimcilerden gelirlerini gösteren bir belge ve başvuru dilekçesi istenir.

KOSGEB kredisine başvuracak olan kadın girişimcinin 18 yaşını doldurması da aranan şartlar içerisinde yer almaktadır. Başvuru esnasında bu şartları taşıdığı kanıtlayan belgelere ek olarak KOSGEB sertifikasının bulundurulması gerekmektedir. Bunun yanı sıra işletme türüne göre kadın girişimcilerden bir takım başka belgelerde istenebilir. Verilen destek miktarları da sektöre göre değişim göstermektedir.

Vergi Muafiyeti

Eğer kadın girişimci internet üzerinden bir ticaret faaliyeti yürütecek ise KOSGEB kadın girişimci şartları sağlandıktan sonra alacakları hibenin ödemesine ek olarak hiçbir vergi ödemesi yapmayacaktır. İnternet ortamında da kadın girişimcileri destekleyen KOSGEB, bu sene içerisinde aldığı karar ile 30 bin lirayı geçmeyen e-ticaret faaliyetlerinde kadınlara vergi muafiyeti uygulamış bulunuyor.