Kredi kartı başvurusu yaptığımız zaman acaba onaylanacak mı yoksa ret mi edilecek diye içimizi bir endişe veya merak kaplar. Bankalar insanları gün aşırı kredi kartı satmak için telefonla arar hatta bu bazen can sıkıcı bile olabilir. Ama ne zaman kredi kartına kendimiz başvuruda bulunsak sanki kartı vermeyecekler gibi bir his oluşur. Bu yazımızda kredi kartı başvurusu nasıl onaylanır sorusunun cevabını vereceğiz.

Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Onaylanır?
Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Onaylanır?

Ülkemizde onlarca özel banka bulunmaktadır. Yapılan reklam çalışmaları ve internetten yayınlanan verilere bakıldığı zaman, bankaların müşteri sayısının en çok olduğu hizmetleri kredi kartlarıdır. Çünkü ödemeler sırasında kolaylık sağlamak ve nakit ihtiyaçlarını da kısa süre içerisinde gidermek için birçok vatandaş kredi kartı başvurusu yapmaktadır.

Önceleri yalnızca gelir durumu iyi olan kişilere verilen kredi kartları, artık çok daha esnek kurallar ile verilmektedir. Örnek verecek olursak; kişiler adına kayıtlı olan kredi kartlarını eşlerinin ya da çocuklarının kullanımı için ek kart olarak başvuru yapmakta ve kendi kredi kartı limiti üzerinden harcama yapmalarına olanak tanımaktadır. Bunun yanı sıra, son dönemlerde trend hale gelen öğrenci kredi kartları da bunun bir örneğidir.

Her ne kadar en çok sunulan hizmet kredi kartı olsa da, gün içerisinde yapılan binlerce başvuru reddedilmektedir. Kredi kartı başvurusu reddedilen kişiler, ya bu zamana kadar herhangi bir bankadan işlem yapmadıkları için kredi notları sıfır çıkmakta ya da borçlarını zamanında ödemediklerinden dolayı kredi notları düşük çıkmaktadır. Eğer onaylanmayan kredi kartı başvurusu için nedenlerden çok çözüm yollarını merak ediyorsanız, ilk olarak araştırma yapmalısınız.

Kredi Kartı Başvurusu İçin Nasıl Onay Alınır?

Kredi kartı başvurusu reddedilen kişilerin hem izlemesi gereken yolları hem de nasıl onay alacaklarını şu sıralama ile sunabiliriz.

Bankanın başvurunuza neden olumsuz yanıt verdiğinizi bulmalısınız.

Kredi notu ya da kredi sicilinden kaynaklanabileceğini düşündüğünüz durumlar varsa, Findeks sistemine giriş yapın ve ardından da risk raporunuzu inceleyin. Eğer kredi siciliniz temiz ama kredi notunuz düşükse, buna nasıl çözüm bulacağınızı daha önceki yazılarımızda ele almıştık. Okumak için tıklayın.

Kredi notunuz ile ilgili problemleri çözdükten sonra, gelir durumunuz ile başvurduğunuz kredi kartı limitini kontrol edin. Eğer 2000 Türk Lirası değerinde bir kredi kartı kullanmak istiyorsanız, gelir durumunuzun en az 2000 Türk Lirası olması gerekmektedir. Bunun üzerinde bir limite çıkmayın.

Son olarak başvurunuzu internet üzerinden değil, gelir belgenizi ve nüfus cüzdanınızı yanınıza alarak, banka şubelerinden yapmaya özen gösterin.

Hangi Bankadan Kredi Kartı Almak Daha Kolay?

Kredi kartı başvurusu sırasında hangi bankaya başvurduğunuzdan ziyade, banka kriterlerinden ne kadarını taşıdığınız önemlidir. Bundan dolayı banka seçiminden önce, hangi şartları tanımanız gerektiğine göz gezdirin. Bunun dışında kolay kredi kartı almak isteyen kişiler için yapılabilecek en iyi öneri, maaş aldıkları bankalardır. Çünkü maaşınızı aldığınız bankadan yapacağınız kredi kartı başvurularına olumlu yanıt alma ihtimaliniz daha yüksektir. Bundan dolayı ilk olarak maaşınızın yattığı bankaya yönelin.

Son dönemlerde kredi kartı başvurusu yapmak isteyen kişiler için ayrıcalıklar sunan Akbank, internet üzerinden kredi kartı için başvuruları kabul etmektedir. Onaylanma sürelerine göre de çok kısa sürede kişilere yanıt vermektedir.

Kaynak: Gelir Ortağım