Kredi kartı borcu ödememeleri halinde kart kullanıcıların bilmesi gereken bilgileri bu yazımızda paylaşacağız. Borç ödenmediği takdir de evinize haciz gelemeye kadar uzanan durumlar oluştuğunu belirtmek isteriz. Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur isterseniz daha detaylı olarak anlatalım.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?
Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi Kartı Borcu Ödeme Süresi Ne Kadardır?

Hangi bankadan kullanılırsa kullanılsın kredi kartı borçlarının belirli ödeme süreleri bulanmaktadır. Bu ödeme süresi kişi ile banka arasında kredi kartı alımı esnasında belirlenir. Talebe göre daha sonra değiştirilebilir. Bankalar arası değişiklik gösterse de kartı borcunun ödeme süreci 10 günlük bir süreyi kapsamaktadır. Yani, aylık kartı borcunun hesap kesim tarihi ile son ödeme tarihi arasında 10 gün bulunmaktadır. Kredi kartı borcunun o ayki taksitinin bu süreler içerisinde ödenmesi gerekir. Borcun tamamı ödenemiyorsa muhakkak asgari tutarın ödenesi şarttır.

Borcun Asgari Tutarı Nedir?

Kredi kartlarının kullanılması ile hesap kesim tarihinde dönemlik borç banka tarafından harcanan miktar ölçüsünde oluşturulmaktadır. Kullanıcılara kolaylık sağlamak amacı ile de her dönemlik borcun bir miktar kadar azaltılmış asgari borcu oluşturulur. Bu asgari tutar, kredi borcunun ödenememesi durumunda ödenebilecek minimum tutara tekâmül eder.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı borcu ödenmemesi durumunda bankalar kullanıcıya 90 günlük bir süre tanırlar. Mevcut borcun veya asgari tutarın hesap kesim tarihinden itibaren 90 gün içerisinde ödenmesi beklenir. Fakat bu süre içerisinde borcun son ödeme tarihi geçmişse mevcut borca bir miktar faiz işlenir. 90 gün içerisinde ödenmeyen borçlar için idari takip başlatılır. Bankalarda bulunan kişinin dosyası takip birimine aktarılır. Takip birimi kişi ile iletişime geçerek borcun kapatılmasını talep eder. Bu aşamada mevcut borç için taksitlendirme yapılabilir.

İdari takip süreci içerisinde kredi kartı borcu ödenmezse yasal takip başlatılır. Yasal takip başlayınca kişi Merkez Bankası kara listesine girer ve 5 yıl boyunca bankaların hizmetlerinden yararlanamaz. Yasal takip süresi birkaç aşamadan oluşmaktadır. Başlangıçta kişiden borcu ödemesi talep edilir. Kişi borcunu ödemez ise bankada bulunan kişi dosyası icra mahkemesine aktarılır. Burada kişinin borcuna icra ve avukat masrafları da eklenir. Avukat kişi ile irtibata geçer ve borcun ödenmesi konusunda uzlaşmaya çalışır. Bu durumda da kişi borcunu ödemezse icra dairesi tarafından kişinin taşınmaz varlıklarına veya maaşına haciz gelir.

Tagged in: