Kredi Kartı Güvenlik Kodu CVV Nedir?

Kredi Kartı Güvenlik Kodu CVV Nedir?

CVV kodu kredi kartlarımızın arka tarafında yer alan 3 haneli bir güvenlik kodudur. İnternetten alışveriş yaparken mutlaka istenen CVV kodu kredi kartımızın şifresini internet sitelerine vermek zorunda olmadan alışveriş yapabilmemizi sağlar. Kredi kartımızın güvenliğini sağlayan ve internet dolandırıcılığının önüne geçen bu kod kredi kartının arka yüzeyinde baskı halinde yer alır.

Kredi Kartı Güvenlik Kodu CVV Nedir?

Günlük hayatımızdaki mağaza, market alışverişlerimizde kredi kartımızla ödeme yapmak istediğimizde şifremizi giriyoruz. İnternet alışverişlerimizde ise şifreye gerek kalmadan sitenin bizden istediği bazı kart bilgilerini giriyoruz. Kredi kartımızın şifresini girmek yerine 3 haneli CVV kodunu giriyoruz. Bu kodu girdikten sonra cep telefonumuza bir SMS geliyor. O SMS sayesinde gelen kodu da internet sitesine girip onay aldıktan sonra internet alışverişimiz gerçekleşmiş oluyor. Yani bu kodu girsek dahi cep telefonumuza gelen SMS ile onay vermemiz gerekiyor. Kart şifremizi internet sitelerine vermeden güvenli bir alışveriş gerçekleştirmemizi sağlıyor. Bazı firmalar CVV yerine CID ya da CVC de yazabiliyor. Aslında hepsi aynı işlevi görmekte. Bu durum karttan karta değişiklik göstermektedir. Kartınızı sık kullanıyorsanız ve kartın üzerinde bazı aşınmalar olup CVV kodunuz silinse bile eğer bu kodu unutmadıysanız internet alışverişlerinizde CVV kodunuzu kullanmaya devam edebilirsiniz. Eğer hatırlamıyorsanız yeni bir kart temin edebilir ya da bankanızın müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilirsiniz.

Kredi Kartı Güvenlik Kodu CVV Nedir?

CVV güvenlik kodu sadece kredi kartlarımızda değil banka kartlarımızda da bulunmaktadır. CVV güvenlik kodu sayesinde kredi kartı ya da banka kartımız başkalarının eline geçse bile bizim telefonumuza gelen tek kullanımlık şifreyi bilmediği için internet alışverişini gerçekleştiremez. CVV kodu için online ortamdaki kart şifremiz diyebiliriz. Bazı kartlarda sadece 3 hane olarak tanımlanan CVV güvenlik kodu Amerikan Express desteği olan kartlarda 4 hanelidir. Ayrıca Amerikan Express desteği olan kartlarda CVV kodu diğer kartların aksine kredi veya banka kartının sadece arka yüzeyinde değil hem ön hem de arka yüzeyinde bulunmaktadır. Türkiye’ de kullanılan kartlarda ise CVV kodu çoğunlukla kart yüzeylerinin arkasında 3 haneli olarak yer almaktadır.

Kredi Kartı Güvenlik Kodu CVV Nedir?