Kredi Nasıl Alınır

Kredi Nasıl Alınır?

Kredi alma, pek çok banka müşterisi için ve bazı durumlar banka müşterisi olmayan kişiler için de gerekli bir durum olmakla birlikte, günümüzde hemen herkes farklı çeşitlerde kredilere başvuruda bulunmaktadır.

Kredi, genel olarak bankaların sağladığı yüksek limitli nakit desteği olmakla birlikte, hemen her vatandaşın farklı sebeplerden dolayı krediye ihtiyacı olabilmektedir. Bu durum ise, kişilerin kredi başvurusunda bulunmasına neden olmaktadır.

Kredi Nasıl Alınır

Müşterisi Olunan Bankaya Kredi Başvurusu Yapılmasının Avantajları

Genel olarak, pek çok kişi belirli bankalarla çalışmaktadır. Bu durum, kişilerin kredi alma durumunu etkilemektedir.

Genel olarak bankalar, kredi talebinde bulunan kişilerin kendi müşterileri olup olmaması konusuna dikkat etmektedir. Her banka, kendi müşterilerin yapmış olduğu kredi başvuruları konusunda daha ılımlı davranmakla birlikte, müşterilerine belirli durumlar için ayrıcalıklar da sağlamaktadırlar.

Kredi Nasıl Alınır

Bireysel ya da kurumsal olarak, müşterisi olunan banka üzerinden kredi başvurunda bulunmak, kredi alma, kredi onayı, kredi taksitler, geri ödeme ve faiz oranları gibi konuları müşterilerin lehine etkilemektedir. Bankalar, özellikle kredi notu yüksek ve sicili düzgün müşterilerine, faiz oranları ve geri ödeme konusunda vade aralıkları, taksit miktarları ve ödemesiz dönem aralıkları gibi konularda çok yardımcı olmaktadır.

Bu durum, kişileri genel olarak müşterisi oldukları bankalardan kredi talebinde bulunmaya yöneltmekle birlikte, bazı durumlarda bankalar, müşteri profillerini genişletmek ve daha büyük kitlelere hizmet verebilmek amacı ile müşteri olmayan kişiler için de oldukça fazla kolaylık sağlamaktadır.

Kredi Nasıl Alınır

Kredi Başvurusunda Bulunma

Kredi alma genel olarak hemen her bankada aynı işleyen bir başvuru sürecine sahiptir.

Başvuru süreci sırasında, banka müşterilerinin ya da banka müşterisi olmayanların, öncelikle hangi çeşit kredi için başvuru talebinde bulunacaklarını belirlemeleri gerekmektedir. Başvurulacak kredinin türü belirlendikten sonra ilerleyen süreçte, kişilerin krediye başvuracakları yolu öğrenmeleri gerekmektedir.

Pek çok banka belirli kredi türleri için internet bankacılığı ya da mobil bankacılık üzerinden başvuruyu kabul etmekle birlikte, bazı bankalar telefon bankacılığı ya da resmi internet siteleri üzerinden yapılan başvuruları da kabul etmektedir. Bununla birlikte, kredinin türüne bağlı olarak bazı bankalar kişilerin başvuru için belirli evraklar ile birlikte şahsen şubeye gelmelerini talep etmektedir.

Kredi Nasıl Alınır

Kredinin türüne uygun olan başvuru kanalı üzerinden, bankanın istemiş olduğu bilgi ve evrakların eksiksiz tamamlanması durumunda, kişilerin kredi başvuruları alınmış olmaktadır. Bununla birlikte, kişilerin talep edilen krediyi kullanabilmeleri için, pek çok banka yine kişilerden belirli evraklar ile birlikte şubeye gelmelerini talep etmektedir.

Sürecin olumlu sonuçlanması ile, kişilerin cep telefonu numarasına SMS bankacılığı yolu ile bildirim gelmekle birlikte, bazı durumlarda kişiler bankanın telefon bankacılığını kullanarak kredinin başvuru sürecinin takibini de yapabilmektedirler. Aynı şekilde, bankalar bazı durumlarda kişilerin resmi internet sitesi üzerinden, resmi internet bankacılığından ya da mobil bankacılık üzerinden de kredinin takibinin yapmasına imkân vermektedir.

Kredi Nasıl Alınır

Kredi Geri Ödemeleri ve Ödemesiz Dönemler

Kredi alma konusunda pek çok banka müşterisini en çok endişelendiren konu kredi miktarına bağlı olarak bankanın belirlemiş oluğu vade aralıkları ve bu aralıklar içerisinde yapılacak olan ödemelerin miktarıdır.

Pek çok banka geri ödemeler konusunda taksitler içerisinde yansıtılmış faiz oranlarının da ödemesini aldıklarından dolayı, kredi taksitleri özellikle düşük vadeli kredilerde daha yüksek olmaktadır. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda, bankalar bazı durumlarda müşterilerine birden fazla seçenek vererek ödeme kolaylığı sağlamaktadır.

Belirli kredi türleri için, müşteriler ödeme aralığını kendileri seçebilmekte olup, 3 ay ya da 6 ay gibi vadeler ile ödemesiz dönem geçirme hakkına sahip olmaktadırlar. Bununla birlikte, hemen her bankanın vereceği en yüksek vade aralığı 60 ay olmaktadır.

Kredi Nasıl Alınır