Kredi Notu Hangi Durumlarda Düşer

Kredi Notu Hangi Durumlarda Düşer

Kredi notları yıllardır bankaların alt yapısını kullandığı bu sistem içerisinde, kişi ve kurumların ekonomik durumlarını, insanların bankalar ve diğer resmi kuruluşlara yer alan ödeme performanslarını teknolojik puanlama sistemi kullanılarak her bir birey ya da kuruluş için tek tek hesabını tutan bir sistemdir. Kredi notunun belirlenmesi esnasında sadece ödeme performansları yer almamaktadır. Bir kişinin ya da kurumun kredi notunun belirlenmesi esnasında, o kişi veya kuruluşun kullandığı kredi kartı limit tutunda ödemiş yapması gerekir. Bankalara elektrik faturasına kadar her şeyin hesabını tek bir havuzda tutabilen ve ödeme performanslarını puanlama sistemi ile belirlemektedir.

Kredi Notu Hangi Durumlarda Düşer

Kredi Notu Düşme Sebebi

Bankalardan kullanmak istediğiniz her kredi ve kredi kartı gibi ürünlerin kaydını tutabilen kayıt büroları ödeme performanslarınızın da kaydını tutmaktadır. Hatta sizin Türkiye çapında yer alan tüm bankalardaki kredi ve kredi kartı gibi ürünlerin hangi bankalara ait olduğunu tek tek izleyip kontrol etmektedir. Bu nedenle siz bir ödemeyi geç yaptığınızda anında kredi notunuz düşmektedir.

Kredi Notu Hangi Durumlarda Düşer

Kredi Notu Neden Düşer

—Kredi notu kredi kartı için ödenecek tutarları zamanında yapmazsanız düşer,

—Bireysel, konut, taşıt gibi ödemeler zamanında ödemezseniz kredi notlarınız düşer,

—Vergi daireleri ve resmi kurumlara yer alan borcunuz varsa icralıksanız sahip olduğunuz kredi notunuz düşer,

—Kredili mevduat hesabı adı altında size açılmış olan kredili hesaplarınızı zamanında ödemezseniz kredi notlarınız düşmektedir.

Kredi Notu Hangi Durumlarda Düşer

Kaynak: Kredi Blogu