Kredi notu; Bireylerin geçmişte bankalardan çekmiş olduğu kredilerin tümünün tek bir kuruluş da toplanıp burada çekilen kredilerin analizini yapıp ona göre kişinin güvenirliğini belirlenmesidir. Ülkemizde bu kredi notlarının belirlendiği analiz edildiği kuruluş KKB olmakla birlikte bu puanlama sistemini kişiler istediği zaman kuruluşa üye olduktan sonra belirli bir ücret ödedikten sonra alabilirler, peki nasıl kredi notu öğrenilir;

kredi notu

Her hangi bir bankada hesabınız varsa hesabınız olan bankanın online işlemler bölümünde; risk raporu öğren dediğinizde sizden belirli bir ücret karşılığında KKB de var olan kredi notunuzu pdf olarak veya mesaj olarak mail veya sms ile telefonunuza alabilirsiniz. Peki kredi notunuzu öğrenme yolları bunlarla sınırlı mıdır? Tabi ki de değil daha bir çok yoldan kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Tüm hatlardan Tc Kimlik no ve Doğduğunuz yılınızı yazdıktan sonra 1122’ye mesaj gönderdikten sonra kredi notunuz cebinize anında gelmektedir.

Ücretsiz bir şekilde kredi notu öğrenmek istiyorsanız E-Devletten giriş yapmanız gerekmektedir. Kredi notu Buradan ulaşabilirsiniz.

kredi notu

Tabi bu arada bundan önce çektiğiniz kredileri de bir liste halinde halinde mevcutta veya geçmişte kullanmış olduğunuzu tüm kredileri rahatlıkla bulabilirsiniz. İşte KKB bu verilere bakarak aylık olarak sizin maaşınıza karşılık olarak ne kadar kredi sağlayacağına veya geçmişte ödeme durumunuza bakarak; ne kadar puana sahip olduğunuzu geçmişte geçtiğiniz kredileri ödeme planına uygun bir şekilde güvenirlilik puanınızı belirlemektedir. Bu notlar gelişi güzel değil geçmişte çekmiş olduğunuz kredileri zamanında mı yoksa gecikmeli mi veya hiç mi ödemediniz ödediyseniz ne zaman ödediniz tarzında analizler yaparak öğrenmektedir.

Bundan dolayı kredi çeken bireyler kredileri zamanında ödemek için gerekli özveriyi göstermektedir. Peki minimum ödemeyi yapıp dönem taksidinin tümünü ödememek KKB’yi etkiler mi? Hayır sadece minimum ödemeyi yapmak kredi notunuzun kötü etkilenmesini engellemektedir. Yani 1000 tl kredi ödeme ekstreniz varsa ve bundan 250 tl minimum ödeme tutarıysa bu minimum ödeme tutarını ödedikten sonra diğer 750 tlyi ödeyemezseniz dahi kredi notunuz kötü etkilenmemektedir. Bu şekilde ödemekte zorluk çektiğiniz krediniz sizin kredi notunuza olumsuz etkilenmesini engellemiş olursunuz.