KYK Borç Yapılandırma İşlemi

Merakla beklenen KYK borç yapılandırma işlemi hakkında kanun teklifi geçtiğimiz haftalarda Türkiye Büyük Millet Meclisi gündeminde yerini aldı. Sosyal destek kapsamında üniversitelerde öğrenim gören öğrencilere sunulan KYK borcunun yapılandırılması artık mümkün olabilecek.

KYK Borcu Yapılandırma İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine gelmesi ile birlikte özellikle de 4 yıl süreli olarak geri ödeme şartı ile kredi alan öğrencileri heyecanlandırmıştı. Bu bakımdan KYK geri ödemeli borç kapsamında yer alan öğrencilerin KYK borç yapılandırma işlemi için öncelikle Gelir İdaresi Başkanlığı kurumsal web sitesine giriş sağlamalı, hemen sonrasında e-işlemler sekmesinden İnteraktif Vergi Dairesi kısmına tıklanmalıdır.

Sonrasında e-devlet şifresi ile sisteme giriş sağlanmalı, giriş işleminden hemen sonrasında ise İşlemlerim bölümünden Taksitlendirme/Tecil Talep İşlemleri kısmından Başvuru Yap sekmesine tıklanmalıdır. Son işlem olarak da gerekli olan kişisel bilgiler girilerek KYK borç yapılandırma işlemi gerçekleştirilebilir.

KYK Borçları Silinecek mi?

KYK borçlarının silinmesi şimdilik Türkiye Büyük Millet Meclisi gündeminde yer almıyor. İlgili Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre KYK borç yapılandırma işlemi yapılandırılma yoluna gidileceği belirtildi. Alınan karar ile birlikte KYK geri ödemeli borç kapsamında yer alan öğrencilerin KYK borcu yapılandırılması sağlanacaktır. Eylül ayından itibaren öğrenim kredisine bağlı olarak gecikme faiz bedeli de tahsil edilmeyeceği dile getirildi.

Yakın süreçte Maliye Bakanlığı’na başvuru gerçekleştirecek öğrenciler açısından ise yeni bir ödeme planı hazırlanacağı belirtildi. Yapılan son yasal düzenleme sonucunda öğrencilerin tahsil edemeyeceği miktardaki faiz oranı tamamen silindi ve temel borç miktarı üzerinden yapılandırılma sağlanacak.

Evlilik Durumunda KYK Borcu Silinecek mi?

KYK borç yapılandırma konusunda merak edilen detaylardan biri olan konu hakkında ise şimdilik Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından herhangi bir açıklama gerçekleştirilmedi. Dolaysıyla KYK borç yapılandırma işlemi eyleminde evlilik durumu oluşması herhangi bir avantaj sağlamıyor. Bireylerin evlenmesi durumunda dahi ilgili bakanlık tarafından belirtilen ödeme planları dahilinde KYK borç yapılandırma işleminde yer alması gerekiyor.