MTV Sorgulama Kredi Kartı ile Ödeme

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ülkemizde tüm araçlardan tahsil edilmektedir. Aracın yaşı ve motor hacmine göre hesaplanan MTV için bir yıllık vergi tutarı iki eşit taksitte ödenmektedir. Bu taksitlerin ilki 1 Ocak – 31 Ocak tarihleri arasında ödenir. İkinci taksitin ödemesi ise 1 Temmuz – 31 Temmuz tarihlerinde ödenmektedir.

Motorlu Taşıtlar Vergisinin ne kadar olduğunu Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından düzenlenen interaktif vergi dairesi sayfasında bulunan “MTV ve Trafik Para Cezası Ödeme” butonuna basarak karşınıza çıkacak olan pencerede belirtilen aracın ruhsat sahibine ait T.C. numarası ve plaka bilgisini girerek (sayfanın altında belirtilen güvenlik kodunu girmeyi unutmayınız) MTV sorgulama kredi kartı ile ödeme yolunu kullanabilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı sayfasında bu uygulama ile mükelleflerine MTV sorgulama kredi kartı ile ödeme işleminde oldukça kolay kullanılabilen bir imkân sunmuştur.

MTV Sorgulama Kredi Kartı ile Ödeme

MTV Nasıl Hesaplanır?

Motorlu Taşıtlar Vergisi hesaplanırken motorlu araçlarda bulunan üç kritere bakılmaktadır. Bunlardan birincisi aracın cinsi (otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtı, otobüs, çekici vs.), ikinci kriter aracın modeli (örneğin 2010 model veya 10 yaşında gibi) üçüncü ve son belirleyici kriter ise aracın motor hacmi aralığıdır. Motor aralığı hacmi 0-1300 cc, 1301-1600 cc, 1601-1800 cc, 1801-2000 cc, 2001-2500 cc, 2501-3000 cc, 3001-3500 cc, 3501-400 cc ile 4001 cc ve üzeri olarak kategorilere ayrılmaktadır. MTV sorgulama kredi kartı ile ödeme yapabilmek için bu bilgilerin doğru bir şekilde bilinmesi önemlidir.

MTV Sorgulama Kredi Kartı ile Ödeme

MTV Hesaplandıktan Sonra Kredi Kartı İle Nasıl Ödenir?

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından düzenlenen İnteraktif Vergi Dairesi uygulamasında belirtmiş olduğumuz sorgulama kısmında belirtilen MTV sorgulama kredi kartı ile ödeme seçeneğine gelinerek gereken bilgilerin girilmesi tamamlandıktan sonra ödeme aşamasına geçilir.

Birçok banka MTV ödemesi yapacak olan müşterilerine kredi kartı ile ödeme yapma durumunda 3 taksit seçeneği sunmaktadır. MTV sorgusunda sonra ödeme kısmına kredi kartı bilgilerini girerek ödeme işlemini tamamlamış olursunuz. Bu seçenek dışında MTV ödemesini Bankadan, PTT Şubelerinden veya Vergi Dairelerinden yapmak mümkündür. Ancak, buralardan yapacağınız ödemelerde kredi kartı kullanma şansı yoktur. İnternet bankacılığı kullananlar kredi kartı ile ödeme yapabilir.