Sanal Kart Nasıl Oluşturulur

SANAL KART NASIL OLUŞTURULUR?

Günümüzde internet üzerinden alışveriş birçok tüketici tarafında tercih edilmektedir. Seçeneklerin çok olması, fiyatların kıyaslanmasının kolay olması online alışverişin tercih sebeplerinden. Fakat birtakım kişiler bilgilerini paylaşmanın güvensiz olacağı düşüncesi ile online alışverişten çekinmekte. Size ait kişisel bilgilerinizi ve kartınıza ait bilgilerinizi bu ortamda paylaşmak istemiyorsanız kendinize bir sanal kart edinerek daha güvenli hissedebilir ve online alışverişin keyfini çıkarabilirsiniz.

Sanal Kart Nasıl Oluşturulur

Online alışverişlerde bulunan güvenlik risklerini ortadan kaldırmak amacıyla başvurulan bu kart çeşidi günümüzde birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Sanal kartlar için bankalar tarafından kart gönderimi yapılmamaktadır fakat müşteri isteği doğrultusunda bazı bankalarca fiziksel bir kart gönderimi yapılması mümkün olabiliyor.  Sanal kart internet üzerinden yapılan alışverişlerdeki güvenlik kaygısı olduğundan dolayı e-ticaret hizmeti veren siteler dışında kullanılamamaktadır. Yani sanal karta sahipseniz ve kartınızın limiti de varsa bunu fiziksel ortamlarda kullanamıyorsunuz.

Sanal Kart Nasıl Oluşturulur

Sanal kart talebinizi müşterisi olduğunuz bankaya başvurarak oluşturmanız gerekmektedir. Bu kartların belge imzalama gibi zor prosedürleri de yoktur. Kolaylıkla sahip olabileceğiniz bu kart sizlere rahat bir online alışveriş imkanı sunacaktır. Mobil bankacılık uygulaması, internet bankacılığı veya müşteri hizmetlerine bağlanarak bu talebi oluşturmanız mümkün. İlk olarak limiti 0 olan bir kart oluşturuyorsunuz sonrasında bu kartın limitini yaptığınız harcama tutarlarına göre istediğiniz gibi belirleyebiliyorsunuz. Kart güvenliğini de CVV2 adı verilen bir kod ile sağlanmaktadır.

Sanal Kart Nasıl Oluşturulur

Sipariş oluşturulmasıysa online kredi kartı veya mail order isimli yöntemler ile yapılmaktadır. Alışverişinizi tamamlayıp ödemenizi onayladıktan sonra sanal kartınızın limitinde azalma olacaktır. Sanal kart olmadan alışveriş yaptığınız durumda sizden isim, soy isim, kredi kartı numarası, kart son kullanma tarihi ve CVV kodunuz gibi bilgiler talep edilecektir. Ancak sanal kart kullanıp alışveriş yapıyorsanız bu bilgileri herhangi bir yere girmenize gerek kalmaz. Sanal kart bilgileriniz sadece alışveriş yaptığınız e-ticaret sitesi ile paylaşılır ve harcama tutarınız kart limitinizden düşer.

Sanal kart sahibi olarak faydalanabileceğiniz kart limitini kendiniz belirleme, kişisel bilgilerinizin online ortamda yer almaması gibi pek çok avantajı da bulunmaktadır. Ayrıca sanal kart için herhangi bir ödeme yapmanız gerekmiyor. Kart aidatı vb. gibi ödemeler yapmadan kart sahibi olmuş oluyorsunuz.

Sanal Kart Nasıl Oluşturulur