Swift Ücreti Nedir?

Bankacılık terimleri arasında yer alan swift kelimesinin tanımı, uluslararası yapılan bankacılık işlemlerine verilen isimdir. Ulusal bazda havale, EFT gibi anlamlarla eş değer olan swift kelimesi, anlaşmalı iki ülke bankaları arası nakit transfer ve bankacılıkla alakalı işlemleri tanımlar. Society of Worlwide Interbank Financial Telecommunication, Swift’in açılımı demektir. Türkçesi ise ‘’Dünya Çapında Bankalar Arası Finansal Telekomünikasyon Ağı’’ anlamı taşımaktadır.

Uluslararası Nakit İşlemleri

İngiltere’den Türkiye’deki bir kişiye bankacılık üzerinden nakit transferi yapılacaksa swift işlemi üzerinden yapılır. Bu örnekle Swift işlemi daha iyi anlaşılır. Swift işlemleri komisyona dahildir. Swift işlemlerinde komisyon miktarı peşin olarak alınır ya swift işlemi ile yapılan hesaptan otomatik kesilir ya da elden nakit ödenir. Bu kesinti ulusal transfer kesintilerinden fazla olmaktadır. Kaç banka bu transfer işinde işlem yapmışsa her banka kendi komisyon ücretini ayrı ayrı kesmektedir.

Hızlı ve teknolojik bir uygulama olmasına rağmen swift işlemlerinde aradaki banka işlemleri uzun sürmekte ve nakit transferi yaklaşık 7 günü bulmaktadır.

Swift Ücreti Nedir?

Swift Ağında Ücretlendirme

Swift ücretlendirme bilgileri, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun yasal olarak yıllık oranda belirlediği komisyonlar üzerinden alınmaktadır. Swift ödemesi aynı banka üzerinden ya da aracı banka aracılığı ile mi yapılacaksa ücretlerde de buna bağlı olarak farklı olabilmektedir. Bir diğer husus gelen nakit swift işlemi veya giden nakit transfer işlemlerindeki komisyon kesintileri farklı olabilir. Bir diğer önemli husus tahsil edilecek miktar üzerinden swift işlemi yapıldığı için ücretlendirme havale tutarına göre değişmektedir. Swift komisyon kesinti ücretlendirmelerine BSMV (Banka Sigorta Muamele Vergisi) dahildir.

Swift İşlemi Nasıl Yapılır?

Swift işlemi için tercih edilen tüm bankalar bu işlemi uygular. Nakit transfer işlemlerinde banka merkez veya şubelerinden şahsen swift yaptırabilir, ATM, İnternet veya cep bankacılığı ile swift işlemi de gerçekleştirmek mümkün.

İnternet ve cep bankacılığı üzerinden yapılacak swift işleminde iBAN-Swift Kodu ve hangi ülke alıcı durumunda ise o ülkenin bilgileri adım adım izlenerek swift işlemi gerçekleştirilir. Swift işlemleri için tanımlı hesap oluşturabilir ve otomatik ödeme talimatı verilebilir. Merkez veya şubelere gidildiğinde talebiniz doğrultusunda müşteri temsilcileri swift işleminizi gerçekleştirir.