Ziraat Bankası EFT saatleri nelerdir? Havale işlemi, bir banka hesabından aynı bankanın farklı hesabına gönderilen para transferi işlemine denirken, eft ise bir bankadan farklı bir bankada bulunan hesaba gönderilen para transferine verilen addır. Havale işlemi için bir saat limiti bulunmaz, ne zaman yaparsanız yapın, alıcı hesaba geçmesi anlık olarak gerçekleşir. Yani bir hesaptan aynı bankada bulunan hesaba gönderdiğiniz para anlık olarak hesaba geçer.

Ziraat Bankası EFT Saatleri
Ziraat Bankası EFT Saatleri

EFT Saati Ne Demek

Havale işlemleri için bir saat limiti olmadığını söylemiştik. Ziraat Bankası EFT saatleri açıklamadan önce bilmelisiniz ki aslında eft yapmak için de bir saat limiti yok, yani istediğiniz zaman eft yapabilirsiniz. Ancak, yaptığınız eft işleminin karşı hesaba geçmesi sadece iş günlerinde ve mesai saatleri içerisinde gerçekleşir. Bu nedenle eft işlemi gerçekleştirmek istiyorsanız, eft saatleri içerisinde eft yapmanız gerekir. Telefon ve banka şubeleri üzerinden eft işlemi gerçekleştirebilmek için eft saatini beklemek gerekir. 

Ziraat Bankası EFT Saatleri

  • Ziraat Bankası EFT saatleri; şube üzerinden gerçekleştirilecek eft işlemlerinde söz konusu saat limiti bankaların çalışma saatleridir. Pazartesi’den Cuma gün sonuna kadar eft işlemi mesai saatleri içerisinde gerçekleştirilebilmektedir. Eft işlemini mesai saatleri olan, 09.00 ile 16.30 arasında gerçekleştirebilirsiniz. 
  • Dini ve milli bayramlarda eft işlemi gerçekleştirmek pek mümkün değil.
  • Telefon ve şube bankacılığı hariç istediğiniz zaman eft yapabilirsiniz.
  • Eft işleminin alıcı hesaba geçmesi en yakın iş günü gerçekleşir.

Geç Eft Nedir?

Geç eft, mesai saatinin geçtiği eft işlemlerine verilen addır. Örneğin pazartesi günü akşam 19.00’da internet şubesinden veya herhangi bir atm kanalından eft işlemi yapmak istediğinizde geç eft emri vermiş olursunuz yani vermiş olduğunuz eft emri bir sonraki iş gününe aktarılır. Tüm bunlara ek olarak, geç eft işlemi genelde daha yüksek ücretlendirmelerle sonuçlanmaktadır. 

Ziraat Bankası EFT Ücretleri

Ziraat bankası EFT saatleri ve havale hakkında yeterli bilgi verdiğimizi düşünüyoruz. Şimdi ise bu işlemin ücretleri hakkında bahsedeceğiz. Biliyorsunuz ki, pek çok banka artık eft ve havale işlemlerinden herhangi bir ücret almamaktadır fakat Ziraat Bankası, eft ve havale işlemlerinden hala eft ücreti almaya devam ediyor. Ziraat Bankası’nın söz konusu eft ücretleri aşağıdaki gibidir.

  • Mobil uygulamadan yapılan eft emirleri için alınan ücret 2,50 TL’dir. Söz konusu ücret, eft tutarına göre değişkenlik gösterebilir.
  • İnternet Bankacılığı üzerinden yapılan eft işlemleri için alınan ücret 3,50 TL’dir. Söz konusu ücret eft tutarına göre değişkenlik gösterebilir. 
  • Telefon bankacılığı üzerinden yapılan eft işlemleri için 5 TL ücret alınıyor.
  • ATM kanalı ile yapılan eft işlemlerinden 7 TL ücret alınmaktadır. Eft ücreti, yapılan transfere göre değişkenlik gösterebilmektedir. 

EFT Ne Zaman Hesaba Geçer? 

Vermiş olduğunuz eft emrinin ne zaman gerçekleşeceğiniz öğrenmek istiyorsanız, bankayı arayabilir veya mesai saatleri içerisinde olup olmadığınızı kontrol edebilirsiniz. Eğer mesai saatleri içerisindeyseniz, verilen eft emri aynı gün içerisinde hesaba geçecektir, mesai saatleri dışında verilen eft emirleri ise aynı gün 5-15 dakika içerisinde  hesaba geçmemektedir. 

EFT Sorgulama

Eft sorgulama işlemi son derece basit ve hızlı bir şekile yapılmaktadır. Gönderdiğiniz eft emrinin akıbetini sorgulamak istiyorsanız 0850 220 00 00 adlı müşteri hizmetlerini arayabilir ve bilgi alabilirsiniz.